Lemmiklooma jõulud

-

Talvised pühad on suurepärane aeg nautimaks head toitu ning hubast atmosfääri oma pere ja sõpradega. Tihti tähendab see aga ka palju sagimist ja lemmikloomad võivad tähelepanuta jääda. Et ka neljakäpaliste sõprade jõuluaeg mööduks turvaliselt kodus, tuleks pühadeks valmistudes mõelda ka lemmikute ohutuse peale.

Ohtlikud taimed

Talvel tuuakse lisaks suurele hulgale toidule koju ka huvitavaid taimi nagu puuvõõrikud ja astelpõõsas. Paraku on mõlemad Eestiski populaarust koguvad jõulutaimed nii koertele kui kassidele mürgised. Kui tundub, et loom on manustanud kumbagi neist taimedest tuleb ta otsekohe toimetada loomaarsti juurde. Need taimed võivad tekitada tõsist sooleärritust, kõhuvalu ning vererõhu langust. Samuti on mürgine jõulutäht kassidele.

Ettevaatlik tuleks olla aastaringselt ka erinevate lõikelilledega, ühed ohtlikumad on nartsissid ja liiliad. Kui nartsiss on mürgine nii koertele kui kassidele siis liilia võimsad õied peidavad endas suurt ohtu just kasside tervisele. Pruunikas õietolm võib olla kassidele surmavalt mürgine, nad ei pea taimi isegi sööma, piisab ka sellest kui nad peaksid tolmule astuma ja hiljem end pestes väikese koguse neelama.

Jõulukuusk

Kui teie pere ekstravagantsemaid taimi pühadeks tuppa ei too, kuid olete siiski otsustanud jõulukuuse kasuks, tuleks arvestada, et uue esemena toas, pälvib see ka looma tähelepanu.

Paraku ei tohiks loomad kuusel olevate ehetega mängida, kuna sealgi varjavad end suured riskid. Esiteks on paljud dekoratsioonid kuusel õrnad ning võivad alla kukkudes puruneda. Kui loom sealt üle kõnnib võib ta saada käpa vigastusi. Veel ohtlikumad on aga elektrilised tuled, lisaks võimalusele, et loom üksi olles end sinna sisse mässib ja kägistada võib, närivad väiksemad tegelased nagu jänesed, kassipojad ja kutsikad juhtmeid ning võivad saada elektrilöögi. Samuti ahvatlevad läikivad paelad, kard dekoratsioonidel kassi ning mängides nendega võib sattuda ka seedetrakti ja põhjustada soolesulgust, mis nõuab sageli erakorralist operatsiooni.

Kui toas on elav kuusk peaks tihti ka okkaid koristama, kuna need võivad loomale kurku sattuda ning hingamist takistada.

Mürgised toidud

Ajal kui kogu pere ja sugulased tulevad kokku, et suurepäraseid jõuluroogasid kokata, hakkab lausa hale meie neljakäpalistest sõpradest, kes laua all ampsu nuruvad. Nii väga kui me ka ei tahaks lemmikuid hea ja paremaga kostitada, peaksid nemad siiki jääma oma dieedile või sööma kvaliteetseid loomadele mõeldud snäkke. Toidu muutus ei mõju loomadele väga hästi, ning paljud toiduaineid mis sobivad inimestele on loomadele lausa mürgised. Paljud on tuttavad sellega, et shokolaad on loomadele väga tervist kahjustav, samuti alkohol ja näts. Kui näete, et teie loom on mõnd neist tarbinud tuleks ta koheselt viia loomaarstile.

On aga aineid mille mürgisusest paljud inimesed ei tea, näiteks rosinad, viinamarjad, makadaamia pähklid, avokaado, kirsid, sibul, küüslaauk jpm. See loetelu näitab hästi, et varjatud riske on loomadele paljudes inimestele sobivates toitudes, seetõttu peaks õnnetuse vältimiseks hoidma loomi eemale meie toidust ning jälgima, et nad seda ka ise kuskilt napsata ei saaks.

Kui on siiski juhtunud, et suures saginas on loom laualt toitu näpanud, tuleks tal silma peal hoida. Kui loomal on ilmsed ülesöömise märgid, oksendab korra või kaks, peaks talle andma palju vett juua. Kõhulahtisuse puhul võib abi olla kodusest dieedist, näiteks keedetud kanaliha riisi. Kodus võiks olla varutud ka spetsiaalne ravipasta, mis aitab kõhulahtisust leevendada. Liigselt rasvase toidu söömisel võib lemmikul tekkida kõhunäärme ärritus, mis põhjustab kõhuvalu, isutust, loidust, oksendamist ja vajab kindlasti loomakliiniku visiiti. Samuti tuleb kontakteeruda loomaarstiga kui koer oksendab tihti, kõht on lahti kaua või tundub, et tal on valus, eriti kui tegemist on väikest tõugu koera, kutsika/kassipoja või eaka loomaga. Hoidke läheduses oma veterianaari kontakt, et õnnetuse puhul ühendust võtta.

Muhu Loomakliiniku ööpäevaringne valvetelefon on 5422 0292 ja lemmikul on võimalus mure korral abi saada.

Et aga kõigi pereliikmete jõulud mööduksid turvaliselt, tasub eelkõige olla ettevalmistunud ning tähelepanelik.


Järgmine
ohoooo kui suur haav!

Lisa kommentaar

Email again: